logo

MIXSENSE

zvikovMIXSENSE – zleva Václav Švejcar, pak já (Martin Vácha), František VoštaFrantišek Pikna. Slovo dalo slovo a v roce 1993 vzniklo výtvarné seskupení MIXSENSE, které se poprvé 5. listopadu 1993 představilo výstavou v Písku. A teď nejdřív stručně o každém pár slov: moje tvorba se soustřeďuje převážně na černobílý svět koláží ( např. Marilyn Monroe, Madonna, Umberto Eco a další). Oleje Václava Švejcara mají prokazatelně léčivé účinky což dokazuje i 2. místo v mezinárodní soutěží Vox Humana, v niž se hodnotí esoterický vliv výtvarných děl na člověka. Na jeho obrazech se barvy proměňují ve světelné tunely a podmořské světy. František Pikna překvapuje naopak svými objekty z železného odpadu, které svou konstrukcí vyvolávají smíšené pocity a rozhodně nenechají nikoho chladným. František Vošta svými romantickými vizemi lásky a života doplňuje naší čtveřici ve skutečný mix-sensé (z francouzštiny rozumný mix), hru snů a fantazie, věčný zápas srdce a rozumu.

A teď blíže k nám. Václav Švejcar / Již od dětství ho přitahovalo dobrodružství a dálky, proto se vyučil v letech 1977-80 lodním mechanikem pro Československou námořní plavbu v Děčíne.Prožil řadu měsíců na námořních lodích, miloval ticho moře i jeho rozbouřenou krásu. Když ukončil svou dráhu námořníka,  začal se profesionálně věnovat výtvarnému umění. Jeho obrazy jsou tajuplnou a romantickou fantazií podmořského světa. Mořské dno je ozářeno zlatavým jasem, jindy skrývá temnou jeskyni, příště zase potopenou rybářskou bárku. Velmi sugestivní na oko i na duši diváka působí „světelné tunely“ spojující snad náš svět pozemský s tím druhým… Bez zajímavosti jistě není ani „vyzařování pozitivní energie“ z jeho obrazů , které bylo zjištěno již několika odborníky. Dokonalá propracovanost miniatur, zajímavost a neobvyklost i těch nejmenších detailů, neotřelost a nápaditost, zvláštní soulad barev, světel a stínů, to vše dohromady skládá přitažlivý a tajemný celek, který nedokáže nezaujmout. Zemřel po nemoci na sklonku roku 2008.
Více na stránkách http://www.vaclavsvejcar.cz/

Martin Vácha /  Tvorba se nejprve opírá o hladkou malbu, která postupem času přechází do částečné kombinace s plastikou. Barvy se u těchto obrazů většinou nedočkáme, a pokud ano, jde vždy o určité zvýraznění objektů či části těla, na který chci ukázat. Jako je tomu u obrazu MAGICAL IDYLIC (řecké stavby) ,HOMOSEXUÁLA (modré oči) nebo AIDS (křečovitá tvář bolesti). Častým motivem je vztah mezi mužem a ženou či hranice mezi přátelstvím a láskou. Ve svých obrazech se snažím vyjadřovat k tomu co mě v současném dění upoutává, a už se jedná o motivy dědičnosti, strachu, nemoci či hladu jako právě v obrazu PROČ MLČÍME?, kde poprvé kombinuji olej s fotografií. Tento obraz pro mě také znamená zrod svého vlastního směru, který jsem nazval dokumentárním – DOK-ART. Nejčastějšími barvami jsou černá a bílá, jimiž přisuzuji zásadní význam tak jako dobru a zlu nebo lásce a nenávisti ve světě, který lze změnit.

František Vošta / Záliba k umění a obrazům zvlášť jej před lety dovedla k tomu, že zkusil sám malovat. Na počátku tedy nebylo odborné školení, jen chuť kreslit a malovat. Snažil se osvojit techniku hladké malby starých mistrů a používat jemné barevné přechody. Začal krajinami a přes stará zátiší kytice, kouzlu barev propadl a u malování zůstal. Cítil ale, že ho láká malovat fantaskní světy, měl chuť vyjádřit své představy, vzpomínky, prožitky. Jeho přátelé o něm říkají, že je fantasta a romantik, což se promítá i do jeho obrazů. Výtvarný motiv se opírá především o barvu, která k nám promlouvá. Fantaskní podmořské rostliny převládají koloritem modrozelených barev, navozujících dojem chladných mořských hlubin. Naproti tomu obrazy, symbolizující život, lásku a radost jsou malovány v teplých barevných tónech. Motivy představující smutek, osamění a smrt mají temné barvy, umocněné ještě navíc symboly, jako jsou svíce, oko, kříže. Jsou to symboly ze světa snů, které se mnohdy prolínají s realitou. Svojí dekorativní barevností upoutají oko diváka a snaží se jej zavést do světa vizuálních představ a fantazie. Stále hledá a objevuje nové možnosti výtvarného vyjádření, což se projevuje na jeho posledních obrazech. Zde kontrastuje hladká malba s plastickým povrchem. Na těchto obrazech se snaží vyjádřit vztah muže a ženy, protože jak říká, přátelství i láska patří k životu a neumí si život bez nich představit.

František Pikna / Již od mládí se u něho projevuje zájem o umění, a to především o oblast impresionismu. Začíná studovat osobnosti jednotlivých malířù a jejich životní osudy. Tato záliba ve spojení s obdivem a láskou k přírodě, jejím tvarům či zákonům ho posléze přivádí k realizaci objektů. Materiálem se mu stává odpad a to především odpad kovový. V něm se pak snaží vyjádřit recyklací novou krásu a tvar těchto předmětů.  Nad jeho objekty se můžeme pousmát či zamyslet, ale rozhodně nenechají nikoho chladným.

Naše čtveřice již není bohužel kompletní a v současné době už MIXSENSE tedy nevystavuje, ale v budoucnosti, kdo ví…

Detaily článku

Publikováno: 03.05,2014

Autor:

Kategorie článků

Gallery